Słuchaj na Spotify

Odwiedź kanał Jana Kalinowskiego na Spotify!

Więcej

Klasycznie i odkrywczo

Najnowsza płyta, wydana z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia zespołu Cracow Duo: Kalinowski & Szlezer, już dostępna!

Więcej

Cracow Duo on tour

Zapraszamy do oglądania serii vlogów z życia koncertowego Cracow Duo na kanale Jana Kalinowskiego i Marka Szlezera w serwisie YouTube!

Więcej

Biografia

 

Jan Kalinowski kształcił się w Akademii Muzycznej w Krakowie, École Normale de Musique w Paryżu i Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie pod kierunkiem m.in. prof.: Witolda Hermana, Paula Julien i Petera Bucka. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u tak znanych artystów jak: David Geringas, Ivan Monighetti i Arto Noras. Jest stypendystą fundacji polskich i zagranicznych, a także Miasta Krakowa, Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wraz z Markiem Szlezerem od 2001 r. współtworzy zespół „Cracow Duo”, koncertując w Polsce i na świecie. W roku 2015 artyści zadebiutowali m.in. w Seoul Arts Center w Seulu, Alfred Newman Hall w Los Angeles oraz w nowojorskiej Carnegie Hall gdzie wykonali koncert z okazji 205. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Artyści odbyli dwie trasy koncertowe po Meksyku i Ameryce Południowej, które zainaugurował ich debiut w sali koncertowej Palacio de Bellas Artes. W 2017 roku odbyli miesięczne tournée po Stanach Zjednoczonych. Wielu polskich i zagranicznych kompozytorów poświęciło im swoje utwory m.in. Krzysztof Meyer, którego Musica concertante na wiolonczelę, fortepian, orkiestrę smyczkową i perkusję artyści prawykonali z Sinfoniettą Cracovia pod dyrekcją Jurka Dybała w grudniu 2017 roku.

 

Do znaczących dokonań Jana Kalinowskiego należą liczne nagrania dla radia i telewizji oraz dla wytwórni DUX. Wraz z Markiem Szlezerem nagrał dla tej wytworni w 2009 r. płytę kompaktową z utworami Tansmana, która otrzymała nagrodę francuskiej krytyki La Clef de ResMusica. Kolejna płyta monograficzna z kompletem dzieł kameralnych Chopina, nagrana wraz z Bartłomiejem Niziołem i Markiem Szlezerem otrzymała nominację do Narody Akademii Fonograficznej Fryderyk. W 2013 r. nagrał płytę Polską muzyka wiolonczelowa zawierającą utwory na składy od jednej do ośmiu wiolonczel. W 2014 r. ukazała się płyta Dedykacje nagrana wraz z pianistą Markiem Szlezerem, z utworami napisanymi dla artystów przez krakowskich kompozytorów. Następna płyta Krzysztof Penderecki - utwory kameralne, opublikowana z okazji 80. urodzin maestro, otrzymała nagrodę Gramophone Editor’s Choice w lutym 2015 r. i nominację do Narody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2015. Płyta Joanny Freszel real life song, nagrana z udziałem artysty otrzymała dwie nominacje do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016.

 

Jan Kalinowski jako solista występował m.in. pod batutą Raufa Abdullayeva, Łukasza Borowicza, Wojciecha Czepiela, Jacka Rafała Delekty, Jurka Dybała, Michała Dworzyńskiego, Jacka Kaspszyka, Adama Klocka, Pawła Kotli, Pawła Przytockiego, Daniela Rajskina i Macieja Tworka. Jan Kalinowski jest adiunktem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w roku 2015 otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Prowadził kursy w ramach wymiany międzyuczelnianej (m.in. w Bremie, Karlsruhe, Mannheimie, Brukseli, Bratysławie, Fermo i Tbilisi).

 

Jan Kalinowski gra na instrumencie Wojciecha Topy z roku 2014.